Czyszczenie systemu mlecznego

Jednym z najważniejszych procesów konserwacyjnych w ekspresie do kawy jest czyszczenie systemu mlecznego. Funkcja spienionego mleka w ekspresie pozwala na robienie rozmaitych napojów takich jak cappuccino, latte macchiato, czy flat white, natomiast gdy zaniedbamy lub zapomnimy wyczyścić toru mleka – istnieje bardzo wysokie ryzyko awarii. W efekcie ekspres przestaje spieniać mleko, a zamiast latte macchiato otrzymamy zwykłą kawę z mlekiem. W skrajnych przypadkach system może zabrudzić się na tyle, że automat nie będzie w stanie pobrać mleka do systemu. Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak dbać o swój system mleczny i co robić, gdy zapomnisz o jego czyszczeniu.

Jak czyścić system mleczny w ekspresie?

Czyszczenie systemu mlecznego przeprowadzamy w następujący sposób:

  1. Przygotowujemy roztwór zgodnie z instrukcją producenta w proporcjach 15 ml preparatu COFFIX Cappuccino Cleaner na każde 250 ml wody.
  2. Zanurzamy wężyk zasysający mleko w roztworze i uruchamiamy w ekspresie program czyszczący tor spieniania mleka.
  3. Należy postępować zgodnie z instrukcją producenta ekspresu.
  4. W przypadku braku programu czyszczącego w ekspresie w miejsce pojemnika z mlekiem należy ustawić pojemnik z przygotowanym roztworem i wcisnąć wybór „mleko” na ekspresie, po czym powtórzyć czynność.
  5. Po procesie system należy przepłukać czystą wodą.

W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń najpierw należy namoczyć zabrudzone części w roztworze o większym stężeniu (np. 30 ml preparatu na 250 ml wody), a następnie opłukać pod bieżącą wodą. Najlepsze efekty zapewnia codzienne, regularne czyszczenie.

W przypadku ekspresów z karafką możemy dodatkowo rozebrać i wymyć pojemnik:

  1. Wyciągamy karafkę z ekspresu i ściągamy górną część.
  2. Odpinamy dyszę dozującą oraz rurkę.
  3. Demontujemy pokrętło regulujące zgodnie z instrukcją producenta.
  4. Płuczemy dokładnie wszystkie elementy pod bieżącą wodą lub w zmywarce (jeżeli pozwala na to instrukcja obsługi).

Jak często przeprowadzać czyszczenie systemu mlecznego?

Według naszych zaleceń czyszczenie powinno być wykonane maksymalnie 4 godziny po ostatniej kawie mlecznej. Najczęściej rekomendujemy, aby przeprowadzać proces zawsze na koniec dnia, jeżeli w danym dniu przygotowywany w ekspresie był napój mleczny. Szczególną uwagę należy zwrócić na częstotliwość czyszczenia w okresie letnim, kiedy ryzyko pozostawania osadów mlecznych w systemie jest zwiększone ze względu na temperaturę.

Jeżeli nie mamy możliwości lub czasu, aby przeprowadzić pełne czyszczenie systemu mlecznego – wystarczy przepłukać system samą wodą lub wodą z płynem czyszczącym poprzez wybranie spienionego mleka w ekspresie. Takie czyszczenie pozwoli na utrzymanie toru mleka w czystości i zdecydowanie poprawi jakość napojów kawowych, a także wydłuży żywotność ekspresu.

Ekspres nie spienia mleka

Jeżeli awaria systemu mlecznego jest na tyle zaawansowana, że w ogóle nie spienia lub nie pobiera on mleka – zalecamy rozebranie systemu zgodnie z instrukcją obsługi producenta. Poszczególne części, które najczęściej są gumowe, należy przepłukać i wymyć pod bieżącą wodą. Jeżeli płukanie wodą nie usunie pozostałych osadów – zalecamy wymoczenie części w roztworze (15 ml środka COFFIX Cappuccino Cleaner na każde 250 ml wody) przez około 10-15 minut.

W przypadku, gdy powyższe czynności nie pomogą – należy skontaktować się z serwisem.

Dzięki zamiennikom marki COFFIX możesz zaoszczędzić na konserwacji ekspresu – koszt jednego cyklu czyszczenia systemu mlecznego z płynem COFFIX Cappuccino Cleaner może zostać zredukowany nawet do 0,75 zł!

-10%
Original price was: 49,90 zł.Current price is: 44,90 zł. brutto
Jura E8 – Czyszczenie tabletką

Ekspres Jura E8 po około 200 przyrządzonych kawach poprosi nas o wyczyszczenie jednostki zaparzającej tabletką.

Jura E8 – Odkamienianie

Proces Odkamieniania jest jedną z najważniejszych czynności konserwacyjnych...

Jura E8 – wymiana filtra

Wymiana filtra wody w ekspresie Jura E8 jest jedną z ważniejszych czynności konserwacyjnych...