Jak odkamienić ekspres do kawy

Awarie ekspresów do kawy bardzo często spowodowane są „zakamienieniem” urządzenia. W praktyce oznacza to, że osady wapienne powstałe w ekspresie w wyniku wysokiej twardości wody zmniejszają możliwy przepływ. W efekcie tego procesu urządzenie przyrządza kawę bardzo powoli ze zmniejszoną temperaturą napoju i zupełnie zmienia jego smak. W skrajnym przypadku urządzenie bardzo głośno pracuje, blokuje się i uniemożliwia nam zrobienie kawy. Kamień w urządzeniu to jedna z najczęstszych przyczyn awarii. Aby uniknąć tego typu awarii powinniśmy regularnie wymieniać filtry oraz odkamieniać ekspres. Poniżej przedstawiamy jak uniknąć awarii i w prawidłowy sposób usuwać kamień z urządzenia.

Najczęstsze przyczyny gromadzenia się kamienia w urządzeniu

Powstawanie dużej ilości kamienia w ekspresie związane jest z wysoką twardością wody, którą wlewamy do urządzenia. Twardość wody w stopniach niemieckich dH klasyfikujemy w następujący sposób: 0-4°dH – woda bardzo miękka, 4-8°dH – woda miękka, 8-15°dH – woda średnio-twarda, 15-21°dH – woda twarda, 21°dH i więcej – woda bardzo twarda. Niestety w dużych ośrodkach miejskich oraz w nowym budownictwie zarówno biurowym jak i mieszkaniowym najczęściej spotykamy się z wodą twardą lub bardzo twardą, w związku z czym musimy zwracać szczególną uwagę na odkamienianie ekspresu. Kamień może zgromadzić się w nadmiarze w naszym ekspresie również w przypadku niestosowania filtrów do ekspresu lub zbyt rzadkiej wymianie, a także braku przeprowadzania procesu odkamieniania.

Skutki nadmiernej ilości kamienia w ekspresie

W efekcie nadmiernego gromadzenia się wapnia w urządzeniu narażamy je na brak odpowiedniego przepływu wody. Zmniejszenie takiego przepływu skutkuje zmianą kultury pracy ekspresu – kawa przygotowywana jest dużo wolniej, urządzenie bardzo głośno pracuje i temperatura podawanego napoju znacznie spada. Jeżeli zaniedbanie będzie postępować – może wystąpić sytuacja, że ekspres zupełnie przestanie pracować i jego naprawa będzie bardzo kosztowna lub nieopłacalna.

Jak odkamienić ekspres?

Odkamienianie ekspresu należy zawsze przeprowadzać zgodnie z instrukcją obsługi producenta urządzenia. Do usuwania kamienia rekomendujemy użycie odkamieniacza COFFIX ECO, który jest uniwersalnym środkiem i znajduje swoje zastosowanie w przypadku wszystkich ekspresów do kawy. Roztwór do odkamieniania przygotowujemy w proporcjach 1:10 (na przykład 50 ml płynu odkamieniającego i 500 ml wody).

Proces odkamieniania ekspresu do kawy przeprowadzamy w następujący sposób:

  1. Opróżniamy pojemnik na wodę.
  2. Usuwamy z tacy ociekowej zlewki oraz fusy z pojemnika.
  3. Przeprowadzamy demontaż filtra wody (wyciągamy go ze zbiornika).
  4. W osobnym pojemniku lub naczyniu przygotowujemy roztwór do odkamieniania w proporcjach 1:10 (na przykład 500 ml wody i 50 ml odkamieniacza). Dokładna ilość potrzebnego do przygotowania roztworu znajduje się w instrukcji obsługi ekspresu.
  5. Uruchamiamy proces odkamieniania z poziomu menu ustawień urządzenia i postępujemy zgodnie z informacjami na ekranie.
  6. Po przeprowadzonym procesie odkamieniania zalecamy zrobienie pierwszej kawy testowej i nie spożywanie jej.
  7. Montujemy filtr.
  8. Cieszymy się poprawioną jakością napojów kawowych.

Jak często przeprowadzać odkamienianie ekspresu do kawy?

Ekspres do kawy zalecamy odkamieniać raz w miesiącu – dzięki regularnemu odkamienianiu wydłużamy żywotność ekspresu, poprawiamy smak kawy, jakość pianki mlecznej, a także zmniejszamy ryzyko awarii.

Czy można odkamieniać ekspres kwaskiem cytrynowym lub octem?

Odkamienianie ekspresu „domowymi” metodami czyli sodą, kwaskiem cytrynowym lub octem nie jest zalecane przez profesjonalne serwisy. Powyższe metody nie są w pełni skuteczne, a dodatkowo mogą uszkodzić plastikowe, silikonowe i gumowe elementy znajdujące się w systemie zaparzania ekspresu. Korzystanie z metod domowych ma niepozytywny wpływ na smak kawy, a dodatkowo może budzić wątpliwości przy rozpatrywaniu ewentualnych napraw gwarancyjnych urządzeń.

Jeżeli chcemy zaoszczędzić na konserwacji ekspresu – powinniśmy poszukać wysokiej jakości zamienników, dzięki którym zmniejszymy koszt jednego cyklu odkamieniania nawet do 1,50 zł.

Czy można myć części od ekspresu w zmywarce

To jedno z częściej zadawanych pytań na forach związanych z konserwacją ekspresów. Mówiąc krótko: to

Tabletki do czyszczenia ekspresu – jak i dlaczego warto używać?

Jeżeli ekspres do kawy nie jest regularnie czyszczony, to osady i tłuszcze z kawy mogą

Czyszczenie systemu mlecznego

Jednym z najważniejszych procesów konserwacyjnych w ekspresie do kawy jest czyszczenie systemu mlecznego.