Czy można myć części od ekspresu w zmywarce

To jedno z częściej zadawanych pytań na forach związanych z konserwacją ekspresów. Mówiąc krótko: to zależy. Mogłoby się wydawać, że większość podzespołów jest odporna na działanie zarówno gorącej wody jak i preparatów chemicznych w zmywarkach; w końcu do tego zostały przystosowane. Najwięksi producenci ekspresów, jak Jura, Philips, Saeco, czy Melitta przecież dbają o to, aby ich ekspresy do kawy były wytrzymałe. Warunki panujące w zmywarce jednak znacząco różnią się od tych panujących w ekspresach.

Jak mycie w zmywarce wpływa na elementy ekspresu?

Używane w zmywarkach tabletki, kapsułki i nabłyszczacze nie są bezpieczne dla większości podzespołów. Elementy takie jak zaparzacz, spieniacz mleka, wszelkie dysze i wężyki które mają kontakt z wodą lub mlekiem, nie powinny być myte w zmywarce. Cykliczna konserwacja tych części polega na dokładnym przemyciu ich pod bieżącą wodą. Jeżeli zabrudzenia są bardziej poważne, zaleca się zastosowanie jednego z poniższych sposobów:

Jakich części ekspresu nie można myć w zmywarce?

Jednostka zaparzająca – w urządzeniach, które pozwalają na jej samodzielny demontaż powinniśmy nie rzadziej niż co 2 tygodnie przepłukać ją letnią wodą. W przypadku uciążliwych zabrudzeń cały moduł zanurzamy na kilka godzin w misce z roztworem wody i dwóch tabletek do czyszczenia zaparzacza Coffix i przy użyciu delikatnej szczotki / pędzelka usuwamy resztki osadów. Następnie montujemy moduł do ekspresu i przeprowadzamy systemowy proces czyszczenia. W urządzeniach marki Philips/Saeco dodatkowo wymagane jest smarowanie prowadnic zaparzacza.

Układ spieniający mleko i jego elementy – bez względu na ich konstrukcję nie należy korzystać ze zmywarki przy ich czyszczeniu. Tutaj najlepiej sprawdzi się 0,5l ciepłej wody i 30 ml płynu Coffix Cappuccino Cleaner , po kwadransie bardzo dokładnie płuczemy. W celu usunięcia resztek koncentratu przeprowadzamy na ekspresie proces czyszczenia toru mleka przy użyciu samej wody. Do wyczyszczenia wnętrza wężyka możemy użyć odpowiedniego wyciora.

Zbiornik na wodę – Pojemniki na wodę najczęściej nie są przystosowane do temperatur panujących w zmywarce do naczyń. Uszczelki czy elementy przyłącza szybko stracą swoje właściwości, a plastik zostanie trwale odbarwiony.

Jakie części ekspresu można myć w zmywarce?

Elementy tacy ociekowej czy pojemnik na fusy mają niekiedy oznaczenia (, że to można myć w zmywarce) nie mylić z . Te elementy śmiało możemy myć w zmywarce. Trzeba jedynie uważać na resztki zmielonej kawy, która zapycha filtry zmywarki.

Czyszczenie pozostałych elementów ekspresu

Usuwanie kamienia ze zbiornika wody – do wyjętego z ekspresu zbiornika nalewamy 100 ml Odkamieniacza Coffix i uzupełniamy do pełna wodą. Po kilku godzinach dokładnie płuczemy i gotowe. Możemy już przygotowywać swoją ulubioną kawę.

Usuwanie glonów ze zbiornika na wodę – główne powody rozwoju glonów w zbiorniku to światło słoneczne, wysoka temperatura i nieregularna wymiana wody. Zmiana miejsca ustawienia ekspresu będzie rozwiązaniem dla dwóch przyczyn, a płukanie zbiornika zapewni zawsze świeżą wodę dla naszych kaw. Przy bardziej uciążliwych zabrudzeniach użyj Odkamieniacza Coffix ECO. 100 ml na każdy litr wody w zbiorniku definitywnie doprowadzi zalegające tam organizmy do wymarcia, a nam pozostanie jedynie fizyczne usunięcie zielonego nalotu, do którego przydadzą się gąbki i szczotki.

Podsumowanie – dlaczego nie powinniśmy myć części ekspresów do kawy w zmywarce?

Mycie większości części ekspresu do kawy w zmywarce powoduje ich nieodwracalne uszkodzenie. Gumowe uszczelki podlegają szybszej degradacji, elementy plastikowe mają tendencję do pękania i utraty koloru. Metalowe części tracą swoje powłoki antykorozyjne po czym stopniowo spada ich wytrzymałość.

-20%
Original price was: 29,90 zł.Current price is: 23,90 zł. brutto
-10%
Original price was: 49,90 zł.Current price is: 44,90 zł. brutto